Zaxby's Catering Menu With Prices & Calculator

Planning Zaxby's catering for a meeting, party, school event or team? Compare Chicken Fingerz, wings, Zampler platters, Zalads, boxed lunches, sides, drinks and desserts, then use the calculator to work out how much food you need for your group.

Zaxby's catering prices vary by restaurant, so use the prices shown here as a planning reference and check your selected location before ordering.

Prices, delivery and catering availability vary by location.

Zaxby's catering spread with chicken fingerz, wings, zalad bowls and dipping sauces
Fresh Catering Platters
Hand-breaded Fingerz, wings & signature dipping sauces
24h Advance Notice
10 to 50+ Guests
Platters & Boxes
Full Allergen Data

What should you know before ordering Zaxby's catering?

Order ahead: Zaxby's recommends placing catering orders at least 24 hours in advance. Larger events may need more notice, while some restaurants may be able to handle a same-day request.

Pickup or delivery: Pickup is widely available; catering delivery is available from participating restaurants and fees can vary by location.

Group sizes: Many major catering platters are designed for 12–14 people, while the large Chicken Fingerz Platter serves 15–19 and Zax Packz are designed for 4 or more.

Boxed lunches: Zaxby's boxed lunches package an entrée with coleslaw, chips and a cookie, making them useful when every guest needs an individual meal.

Customization: Participating restaurants allow catering orders to be adjusted for sauces, portions and side selections.

How much Zaxby's catering do you need?

Enter your guest count and the calculator will build an order using actual Zaxby's catering platter sizes instead of simply multiplying individual meals.

Start with the number of people eating, then choose the type of event, appetite level and whether you prefer Chicken Fingerz, wings, boxed lunches or a mixed order.

Total Guests
Adults
Kids

Your Zaxby's Catering Order for 20 People

Verified Zaxby's platter capacities & appetite scale

Estimated Total $150.94 $7.55 / guest
Food coverage 18–21 guests
Recommended buffer 10%
Catering cost $150.94
Cost per person $7.55
Recommended Order Items:
1x Regular Chicken Fingerz Platter 40 Chicken Fingerz with dipping sauces
$59.99
1x Boneless Wings Platter 60 Boneless Wings with Ranch
$56.99
2x Texas Toast Platter 40 half slices Texas Toast
$19.98
2x Sweet Tea 2 Gallon(s)
$13.98
Dipping Sauces:
11x Zax Sauce
8x Ranch
6x Sweet & Spicy
6x Tongue Torch
Beverages:
2 Gal Sweet Tea
1 Gal Handcrafted Lemonade

This plan uses Zaxby's published platter serving sizes and the selected appetite level. Increase the buffer for long events, teenage sports teams or groups where the catering is the only meal being served.

Find a Zaxby's for Catering

What is on the Zaxby's catering menu?

The Zaxby's catering menu centers on Chicken Fingerz Platters, Wings Platters, Zampler Platters, Zax Packz, Nibblerz, Zalad Platters, boxed lunches, sides, desserts and gallon drinks. Menu availability and exact catering prices depend on the restaurant selected.

Item Quantity Serves Price Calories Price Per Person Add to Calculator
Zaxby's Regular Chicken Fingerz Platter with 40 tenders and dipping sauce Regular Chicken Fingerz Platter 40 pcs 12–14 $59.99 4,400 cal total $4.29–$5.00
Zaxby's Large Chicken Fingerz Platter with 60 tenders and two sauces Large Chicken Fingerz Platter 60 pcs 15–19 $84.99 6,600 cal total $4.47–$5.67
Zaxby's Tossed in Sauce Chicken Fingerz Platter with Ranch dipping sauce Tossed in Sauce Fingerz Platter 40 pcs 12–14 $62.99 4,680 cal total $4.50–$5.25
Zaxby's Boneless Wings Platter with 60 wings tossed in sauce and ranch dip Boneless Wings Platter 60 pcs 12–14 $56.99 70–100 cal per wing $4.07–$4.75
Zaxby's Traditional Bone-In Wings Platter with 40 wings and ranch Traditional Wings Platter 40 pcs 12–14 $58.99 80–100 cal per wing $4.21–$4.92
Zaxby's Chicken Fingerz and Boneless Wings Zampler Platter Chicken Fingerz & Boneless Wings 50 pcs 12–14 $64.99 4,540 cal total $4.64–$5.42
Zaxby's Chicken Fingerz and Traditional Wings Zampler Platter Chicken Fingerz & Traditional Wings 40 pcs 12–14 $66.99 3,800 cal total $4.79–$5.58
Zaxby's Tossed Fingerz and Boneless Wings Zampler Platter Tossed Fingerz & Boneless Wings 50 pcs 12–14 $67.99 4,680 cal total $4.86–$5.67
Zaxby's Tossed Fingerz and Traditional Wings Zampler Platter Tossed Fingerz & Traditional Wings 40 pcs 12–14 $69.99 3,940 cal total $5.00–$5.83
Zaxby's Chicken Fingerz Zax Pack with chips and toast Chicken Fingerz Zax Pack 20 pcs 4–5 $29.99 3,120 cal total $6.00–$7.50
Zaxby's Boneless Wings Zax Pack with chips and toast Boneless Wings Zax Pack 30 pcs 4–5 $29.99 3,260 cal total $6.00–$7.50
Zaxby's Nibblerz Platter with 20 mini chicken sandwiches Nibblerz Platter 20 pcs 12–14 $49.99 About 260 cal / sandwich $3.57–$4.17
Zaxby's House Zalad Catering Platter with fresh greens and cheese House Zalad Platter 1 platter/unit 12–14 $42.99 4,150–4,790 cal per platter $3.07–$3.58
Zaxby's Cobb Zalad Catering Platter with bacon, egg and chicken Cobb Zalad Platter 1 platter/unit 12–14 $54.99 4,950–5,590 cal per platter $3.93–$4.58
Zaxby's Asian Zensation Zalad Catering Platter with wonton strips and egg rolls Asian Zensation Zalad Platter 1 platter/unit 12–14 $56.99 4,660–5,300 cal per platter $4.07–$4.75
Zaxby's Garden Zalad Catering Platter without chicken Garden Zalad Platter 1 platter/unit 12–14 $36.99 3,260 cal per platter $2.64–$3.08
Zaxby's Signature Sandwich Boxed Lunch with chips, coleslaw and cookie Signature Sandwich Boxed Lunch 1 platter/unit 1 $10.49 1,280–1,370 cal $10.49
Zaxby's Grilled Chicken Sandwich Boxed Lunch with sides and cookie Grilled Chicken Sandwich Boxed Lunch 1 platter/unit 1 $10.99 1,020–1,110 cal $10.99
Zaxby's 2 Nibbler Sandwiches Boxed Lunch 2 Nibbler Sandwiches Boxed Lunch 1 platter/unit 1 $9.99 1,130–1,220 cal $9.99
Zaxby's 5 Boneless Wings Boxed Lunch with sides and cookie 5 Boneless Wings Boxed Lunch 1 platter/unit 1 $10.49 1,000–1,190 cal $10.49
Zaxby's Chicken Fingerz Boxed Lunch with coleslaw, chips and cookie Chicken Fingerz Boxed Lunch 1 platter/unit 1 $10.99 780–1,120 cal $10.99
Zaxby's House Zalad Boxed Lunch with dressing and cookie House Zalad Boxed Lunch 1 platter/unit 1 $10.99 580–830 cal + dressing $10.99
Zaxby's Cobb Zalad Boxed Lunch with dressing and cookie Cobb Zalad Boxed Lunch 1 platter/unit 1 $11.99 700–950 cal + dressing $11.99
Zaxby's Asian Zensation Zalad Boxed Lunch with dressing and cookie Zensation Zalad Boxed Lunch 1 platter/unit 1 $11.99 630–880 cal + dressing $11.99
Zaxby's Texas Toast Catering Platter with 20 half slices Texas Toast Platter 20 pcs 12–14 $9.99 80 cal per half piece $0.71–$0.83
Zaxby's Tater Chips Catering Platter with ranch dressing Tater Chips Platter 1 platter/unit 12–14 $14.99 5,670 cal for chips only $1.07–$1.25
Zaxby's Veggie Egg Roll Catering Platter with sweet and spicy sauce Veggie Egg Roll Platter 12 pcs 12–14 $18.99 2,310 cal per platter $1.36–$1.58
Zaxby's Catering Cole Slaw Cole Slaw 1 platter/unit 2–8 $3.49 140 cal / serving $1.25–$1.75
Zaxby's Chocolate Chip Cookie Catering Platter Chocolate Chip Cookie Platter 12 pcs 10–14 $10.99 170 cal each $0.79–$1.10
Zaxby's Sweet Tea One Gallon Jug Sweet Tea 1 platter/unit 10–12 $6.99 1,750 cal / gallon $0.58–$0.70
Zaxby's Unsweet Tea One Gallon Jug Unsweet Tea 1 platter/unit 10–12 $6.99 0 cal / gallon $0.58–$0.70
Zaxby's Handcrafted Lemonade One Gallon Jug Handcrafted Lemonade 1 platter/unit 10–12 $8.99 2,240 cal / gallon $0.75–$0.90
Canned sodas for catering Canned Sodas 1 platter/unit 1 $1.49 0–160 cal / can $1.49

How many people does a Zaxby's Chicken Fingerz Platter feed?

The Regular Chicken Fingerz Platter contains 40 Fingerz and serves 12–14 people. The Large Chicken Fingerz Platter contains 60 Fingerz and serves 15–19. A 40-piece tossed-in-sauce version is also listed for groups of 12–14.

Zaxby's Regular Chicken Fingerz Platter with 40 tenders and dipping sauce
Fingerz Platter
Serves 12–14

Regular Chicken Fingerz Platter

🍗 40 Pieces 🍴 ~3 tenders / guest 4,400 cal total 🥣 Includes 8 oz Zax Sauce

The regular platter works well when Fingerz are the main protein but other sides or dishes are also being served.

Best for: Office lunches, parties, sports teams
$59.99 (~$1.50/pc)
From $4.29–$5.00 / guest
Zaxby's Large Chicken Fingerz Platter with 60 tenders and two sauces
Fingerz Platter
Serves 15–19

Large Chicken Fingerz Platter

🍗 60 Pieces 🍴 ~3–4 tenders / guest 6,600 cal total 🥣 Includes two 8 oz Zax Sauce portions

Choose the large platter when Fingerz will make up most of the meal or when you need more flexibility for larger appetites.

Best for: Watch parties, larger groups, hungry crowds
$84.99 (~$1.42/pc)
From $4.47–$5.67 / guest
Zaxby's Tossed in Sauce Chicken Fingerz Platter with Ranch dipping sauce
Fingerz Platter
Serves 12–14

Tossed in Sauce Fingerz Platter

🍗 40 Pieces 🍴 ~3 tenders / guest 4,680 cal total 🥣 Includes 8 oz Ranch

This option replaces plain Fingerz with Fingerz tossed in sauce, so it works better for groups that have already agreed on a flavor.

Best for: Groups agreeing on a signature flavor
$62.99 (~$1.57/pc)
From $4.50–$5.25 / guest

Can you get boneless and traditional wings on a catering platter?

Yes. Zaxby's offers both Boneless Wings Platters (40 or 60 wings, serves 12–14 or 15–19) and Traditional Wings Platters (40 wings, serves 12–14) with your choice of tossed sauce plus dipping sauces.

Zaxby's Boneless Wings Platter with 60 wings tossed in sauce and ranch dip
Wings Platter
Serves 12–14

Boneless Wings Platter

🍗 60 Pieces 🍴 ~4–5 wings / guest 70–100 cal per wing 🥣 Includes Ranch

Boneless wings provide high piece counts and easy self-service, making them popular for game days and large parties.

Best for: Game day, tailgates, casual party finger food
$56.99 (~$0.95/pc)
From $4.07–$4.75 / guest
Zaxby's Traditional Bone-In Wings Platter with 40 wings and ranch
Wings Platter
Serves 12–14

Traditional Wings Platter

🍗 40 Pieces 🍴 ~3 wings / guest 80–100 cal per wing 🥣 Includes Ranch and celery

Traditional bone-in wings are designed for groups that want classic bone-in wings tossed in your choice of sauce.

Best for: Game day, fantasy sports drafts, traditional wing lovers
$58.99 (~$1.47/pc)
From $4.21–$4.92 / guest

What is a Zaxby's Zampler Platter?

A Zampler Platter combines two popular items onto one platter for groups who want variety. Standard combinations pair Chicken Fingerz with wings, Fingerz with boneless wings, boneless wings with traditional wings, or Nibblerz sandwiches with wings.

Zaxby's Chicken Fingerz and Boneless Wings Zampler Platter
Combo Platter
Serves 12–14

Chicken Fingerz & Boneless Wings

🍗 50 Pieces 🍴 ~3.5–4 pcs / guest 4,540 cal total
Combo Platter Mix:
20 Chicken Fingerz 30 Boneless Wings
🥣 Sauces: 8 oz Zax Sauce, 8 oz Ranch

A Zampler combines Chicken Fingerz with Boneless Wings so guests can enjoy both options.

Best for: Groups where some guests want Fingerz and others want wings.
$64.99 (~$1.30/pc)
From $4.64–$5.42 / guest
Zaxby's Chicken Fingerz and Traditional Wings Zampler Platter
Combo Platter
Serves 12–14

Chicken Fingerz & Traditional Wings

🍗 40 Pieces 🍴 ~3 pcs / guest 3,800 cal total
Combo Platter Mix:
20 Chicken Fingerz 20 Traditional Wings
🥣 Sauces: 8 oz Zax Sauce, 8 oz Ranch

A Zampler combines Chicken Fingerz with Traditional Wings for varied crowd preferences.

Best for: Groups where some guests want Fingerz and others want wings.
$66.99 (~$1.67/pc)
From $4.79–$5.58 / guest
Zaxby's Tossed Fingerz and Boneless Wings Zampler Platter
Combo Platter
Serves 12–14

Tossed Fingerz & Boneless Wings

🍗 50 Pieces 🍴 ~3.5–4 pcs / guest 4,680 cal total
Combo Platter Mix:
20 Sauced Fingerz 30 Boneless Wings
🥣 Sauces: Two 8 oz Ranch portions

Sauced Fingerz paired with Boneless Wings tossed in flavorful sauces.

Best for: Groups where some guests want Fingerz and others want wings.
$67.99 (~$1.36/pc)
From $4.86–$5.67 / guest
Zaxby's Tossed Fingerz and Traditional Wings Zampler Platter
Combo Platter
Serves 12–14

Tossed Fingerz & Traditional Wings

🍗 40 Pieces 🍴 ~3 pcs / guest 3,940 cal total
Combo Platter Mix:
20 Sauced Fingerz 20 Traditional Wings
🥣 Sauces: Two 8 oz Ranch portions

Sauced Chicken Fingerz and Traditional Wings served with two 8 oz Ranch portions.

Best for: Groups where some guests want Fingerz and others want wings.
$69.99 (~$1.75/pc)
From $5.00–$5.83 / guest

What is a Zaxby's Zax Pack?

A Zax Pack is designed for smaller gatherings of 4 or more people. It bundles an entrée, crinkle fries, Texas toast, sauces and a gallon beverage into one packaged order.

Zaxby's Chicken Fingerz Zax Pack with chips and toast
Family Meal Pack
Serves 4–5

Chicken Fingerz Zax Pack

🍗 20 Pieces 🍴 ~4–5 tenders + sides / guest 3,120 cal total 🥣 4 dipping sauces
Family Meal Pack Includes:
🍗 20 Chicken Pieces 🥔 Shareable Tater Chips 🍞 4 Texas Toast Slices 🥣 4 Dipping Sauces

Smaller group option bundling chicken with Tater Chips, Texas Toast and dipping sauces.

Best for: Smaller family gatherings or groups that do not need a 12–14 serving catering platter.
$29.99 (~$1.50/pc)
From $6.00–$7.50 / guest
Zaxby's Boneless Wings Zax Pack with chips and toast
Family Meal Pack
Serves 4–5

Boneless Wings Zax Pack

🍗 30 Pieces 🍴 ~6 wings + sides / guest 3,260 cal total 🥣 4 dipping sauces
Family Meal Pack Includes:
🍗 30 Chicken Pieces 🥔 Shareable Tater Chips 🍞 4 Texas Toast Slices 🥣 4 Dipping Sauces

Smaller group meal bundling boneless wings with Tater Chips, Texas Toast and dipping sauces.

Best for: Smaller family gatherings or groups that do not need a 12–14 serving catering platter.
$29.99 (~$1.00/pc)
From $6.00–$7.50 / guest

How many sandwiches are on a Zaxby's Nibblerz Platter?

The Nibblerz Platter contains 20 individual Nibblerz sandwiches (Chicken Fingerz served on toasted bite-sized buns with Zax Sauce) and serves 12–14 people.

Zaxby's Nibblerz Platter with 20 mini chicken sandwiches
Slider Platter
Serves 12–14

Nibblerz Platter

🍗 20 Sandwiches 🍴 ~1.5 sliders / guest About 260 cal / sandwich 🥣 Includes 8 oz Zax Sauce

Nibblerz are easy to grab without tongs or cutlery, making them popular for tailgates, open houses and receptions.

Best for: Casual gatherings, youth events, finger-food buffets
$49.99 (~$2.50/pc)
From $3.57–$4.17 / guest

Can you order Zaxby's Zalads for catering?

Yes. Zaxby's offers catering-sized Zalad Platters designed for 12–14 people. Options include The House Zalad (Garden, Fried Chicken or Grilled Chicken) and The Cobb Zalad (Fried or Grilled Chicken), served with your choice of dressings.

Zaxby's House Zalad Catering Platter with fresh greens and cheese
Zalad Platter
Serves 12–14

House Zalad Platter

🍴 Full side salad / guest 4,150–4,790 cal per platter
Platter Inclusions:
Fresh Mixed Greens Cheddar Jack Cheese Texas Toast / Egg Rolls Signature Dressings

Mixed greens with carrots, red cabbage, Cheddar Jack cheese, cucumbers, tomatoes, fried onions and Texas Toast.

Best for: Side salad for buffets, corporate lunches
$42.99
From $3.07–$3.58 / guest
Zaxby's Cobb Zalad Catering Platter with bacon, egg and chicken
Zalad Platter
Serves 12–14

Cobb Zalad Platter

🍴 Full side salad / guest 4,950–5,590 cal per platter
Platter Inclusions:
Fresh Mixed Greens Cheddar Jack Cheese Texas Toast / Egg Rolls Signature Dressings

Mixed greens with carrots, red cabbage, Cheddar Jack cheese, bacon, hard-boiled egg, cucumbers, tomatoes, fried onions and Texas Toast.

Best for: Complete salad buffet entree
$54.99
From $3.93–$4.58 / guest
Zaxby's Asian Zensation Zalad Catering Platter with wonton strips and egg rolls
Zalad Platter
Serves 12–14

Asian Zensation Zalad Platter

🍴 Full side salad / guest 4,660–5,300 cal per platter
Platter Inclusions:
Fresh Mixed Greens Cheddar Jack Cheese Texas Toast / Egg Rolls Signature Dressings

Mixed greens with carrots and red cabbage, wonton strips, Asian Slaw, Teriyaki drizzle and a Veggie Egg Roll platter.

Best for: Salad entree with egg rolls
$56.99
From $4.07–$4.75 / guest
Zaxby's Garden Zalad Catering Platter without chicken
Zalad Platter
Serves 12–14

Garden Zalad Platter

🍴 Full side salad / guest 3,260 cal per platter
Platter Inclusions:
Fresh Mixed Greens Cheddar Jack Cheese Texas Toast / Egg Rolls Signature Dressings

A chicken-free platter with mixed greens, carrots, red cabbage, Cheddar Jack cheese, cucumbers, tomatoes, fried onions and Texas Toast.

Best for: Vegetarian and lighter side salad option
$36.99
From $2.64–$3.08 / guest
Available Catering Dressings:
Ranch Honey Mustard Blue Cheese Citrus Vinaigrette Lite Vinaigrette

What comes in a Zaxby's boxed lunch?

Each Zaxby's boxed lunch includes an entrée, coleslaw, chips and a chocolate chip cookie. Selected boxed lunches also include a 20 oz drink or specific dipping sauce.

Zaxby's Signature Sandwich Boxed Lunch with chips, coleslaw and cookie
Boxed Lunch
Individual Meal

Signature Sandwich Boxed Lunch

🍴 1 complete meal / guest 1,280–1,370 cal
Complete Meal Includes:
✓ Entrée ✓ Chips / Fries ✓ Coleslaw ✓ Choc-Chip Cookie ✓ Dipping Sauce

Hand-breaded Signature Fillet on a toasted split-top potato bun with pickles. Zax Sauce and Spicy Zax Sauce are served on the side.

Best for: Office meetings, individual meals
$10.49
Per individual box
Zaxby's Grilled Chicken Sandwich Boxed Lunch with sides and cookie
Boxed Lunch
Individual Meal

Grilled Chicken Sandwich Boxed Lunch

🍴 1 complete meal / guest 1,020–1,110 cal
Complete Meal Includes:
✓ Entrée ✓ Chips / Fries ✓ Coleslaw ✓ Choc-Chip Cookie ✓ Dipping Sauce

Grilled chicken fillet on a toasted split-top potato bun with lettuce and tomato. Ranch is served on the side.

Best for: Lighter individual lunch option
$10.99
Per individual box
Zaxby's 2 Nibbler Sandwiches Boxed Lunch
Boxed Lunch
Individual Meal

2 Nibbler Sandwiches Boxed Lunch

🍴 1 complete meal / guest 1,130–1,220 cal
Complete Meal Includes:
✓ Entrée ✓ Chips / Fries ✓ Coleslaw ✓ Choc-Chip Cookie ✓ Dipping Sauce

Two Chicken Fingerz on toasted Nibbler buns with Zax Sauce on the side.

Best for: Quick slider-style individual meal
$9.99
Per individual box
Zaxby's 5 Boneless Wings Boxed Lunch with sides and cookie
Boxed Lunch
Individual Meal

5 Boneless Wings Boxed Lunch

🍴 1 complete meal / guest 1,000–1,190 cal
Complete Meal Includes:
✓ Entrée ✓ Chips / Fries ✓ Coleslaw ✓ Choc-Chip Cookie ✓ Dipping Sauce

Five Boneless Wings tossed in a selected wing sauce with Ranch on the side.

Best for: Wing lovers wanting an individual boxed meal
$10.49
Per individual box
Zaxby's Chicken Fingerz Boxed Lunch with coleslaw, chips and cookie
Boxed Lunch
Individual Meal

Chicken Fingerz Boxed Lunch

🍴 1 complete meal / guest 780–1,120 cal
Complete Meal Includes:
✓ Entrée ✓ Chips / Fries ✓ Coleslaw ✓ Choc-Chip Cookie ✓ Dipping Sauce

Choose: 2 Fingerz — 780–870 calories; 3 Fingerz — 870–960 calories; 4 Fingerz — 950–1,040 calories; 5 Fingerz — 1,030–1,120 calories. Zax Sauce is served on the side.

Best for: Classic tender meal with customizable piece counts
$10.99
Per individual box
Zaxby's House Zalad Boxed Lunch with dressing and cookie
Boxed Lunch
Individual Meal

House Zalad Boxed Lunch

🍴 1 complete meal / guest 580–830 cal + dressing
Complete Meal Includes:
✓ Entrée ✓ Chips / Fries ✓ Coleslaw ✓ Choc-Chip Cookie ✓ Dipping Sauce

Grilled or fried chicken, dressing and cookie.

Best for: Individual salad meal
$10.99
Per individual box
Zaxby's Cobb Zalad Boxed Lunch with dressing and cookie
Boxed Lunch
Individual Meal

Cobb Zalad Boxed Lunch

🍴 1 complete meal / guest 700–950 cal + dressing
Complete Meal Includes:
✓ Entrée ✓ Chips / Fries ✓ Coleslaw ✓ Choc-Chip Cookie ✓ Dipping Sauce

Grilled or fried chicken, dressing and cookie.

Best for: Hearty individual salad meal
$11.99
Per individual box
Zaxby's Asian Zensation Zalad Boxed Lunch with dressing and cookie
Boxed Lunch
Individual Meal

Zensation Zalad Boxed Lunch

🍴 1 complete meal / guest 630–880 cal + dressing
Complete Meal Includes:
✓ Entrée ✓ Chips / Fries ✓ Coleslaw ✓ Choc-Chip Cookie ✓ Dipping Sauce

Grilled or fried chicken, dressing and cookie.

Best for: Flavorful Asian Zensation individual meal
$11.99
Per individual box

What catering sides are available at Zaxby's?

Catering sides include Texas Toast Platters (20 half slices, serves 10), Crinkle Fries Platters (serves 12–14), Coleslaw Platters (serves 12–14) and Tater Chips Platters (serves 12–14).

Zaxby's Texas Toast Catering Platter with 20 half slices
Catering Side
Serves 12–14

Texas Toast Platter

🍗 20 Half-Slices 🍴 ~1.5–2 slices / guest 80 cal per half piece

20 half pieces of Texas Toast with garlic spread.

Best for: Buffet side for any finger or wing platter
$9.99 (~$0.50/pc)
From $0.71–$0.83 / guest
Zaxby's Tater Chips Catering Platter with ranch dressing
Catering Side
Serves 12–14

Tater Chips Platter

🍴 Shareable chips / guest 5,670 cal for chips only 🥣 Two 8 oz Ranch portions

Thin-sliced fried potatoes with two 8 oz Ranch portions.

Best for: Crunchy shared side with creamy ranch dipping sauce
$14.99
From $1.07–$1.25 / guest
Zaxby's Veggie Egg Roll Catering Platter with sweet and spicy sauce
Catering Side
Serves 12–14

Veggie Egg Roll Platter

🍗 12 Egg Rolls 🍴 1 egg roll / guest 2,310 cal per platter 🥣 8 oz Sweet & Spicy Sauce

12 Veggie Egg Rolls with 8 oz Sweet & Spicy Sauce.

Best for: Crispy shared appetizer or side
$18.99 (~$1.58/pc)
From $1.36–$1.58 / guest
Zaxby's Catering Cole Slaw
Catering Side
Serves 2–8

Cole Slaw

🍴 2–8 side portions 140 cal / serving

Use Cole Slaw when you need to fill the gap between the official platter sizes and your actual headcount.

Best for: Filling the gap between official platter sizes and headcount
$3.49
From $1.25–$1.75 / guest

Can you get cookies or dessert platters for catering?

Yes. Zaxby's offers freshly baked Chocolate Chip Cookie Platters (available in 12, 24 or 36 cookie platters) as well as individual cookies and brownies at participating locations.

Zaxby's Chocolate Chip Cookie Catering Platter
Dessert Platter
Serves 10–14

Chocolate Chip Cookie Platter

🍗 12 Cookies 🍴 1–2 cookies / guest 170 cal each

Order a cookie platter to finish a group meal without needing a separate dessert order.

Best for: Sweet finish for shared-platter events
$10.99 (~$0.92/pc)
From $0.79–$1.10 / guest

What drinks can you order with Zaxby's catering?

Zaxby's sells gallon beverages including Sweet Tea, Unsweet Tea and Lemonade, as well as 10-lb bags of crushed ice and canned drinks.

Zaxby's Sweet Tea One Gallon Jug
Beverage
Serves 10–12

Sweet Tea

🍴 ~10–12 oz pour / guest 1,750 cal / gallon
🥤 1 Gallon Beverage Jug (128 fl oz)
Yields 10–12 cups (10–12 oz pours). Cups & ice available upon request.

Freshly brewed sweet tea by the gallon.

Best for: Classic Southern beverage pairing
$6.99
Per gallon (~$0.58–$0.70/cup)
Zaxby's Unsweet Tea One Gallon Jug
Beverage
Serves 10–12

Unsweet Tea

🍴 ~10–12 oz pour / guest 0 cal / gallon
🥤 1 Gallon Beverage Jug (128 fl oz)
Yields 10–12 cups (10–12 oz pours). Cups & ice available upon request.

Freshly brewed zero-sugar unsweet tea by the gallon.

Best for: Sugar-free refreshment
$6.99
Per gallon (~$0.58–$0.70/cup)
Zaxby's Handcrafted Lemonade One Gallon Jug
Beverage
Serves 10–12

Handcrafted Lemonade

🍴 ~10–12 oz pour / guest 2,240 cal / gallon
🥤 1 Gallon Beverage Jug (128 fl oz)
Yields 10–12 cups (10–12 oz pours). Cups & ice available upon request.

Real lemon handcrafted lemonade by the gallon.

Best for: Citrus pairing for fried chicken and wings
$8.99
Per gallon (~$0.58–$0.70/cup)
Canned sodas for catering
Beverage
Individual Meal

Canned Sodas

🍴 1 can (12 oz) 0–160 cal / can

Options vary by restaurant.

Best for: Individual chilled drink cans
$1.49
Per individual can

Should you order Zaxby's platters or boxed lunches?

Choose platters when guests can serve themselves and you want more flexibility in how Fingerz, wings, sides and sauces are shared.

Choose boxed lunches when you need individual portions, faster distribution or easier head-count control.

Shared Platters

Best for:
  • Parties
  • Sports teams
  • Family gatherings
  • Casual group meals
Advantages:
  • More flexible portions
  • Easy to mix Fingerz and wings
  • Guests choose their own sauces
  • Usually easier to add another shared side

Boxed Lunches

Best for:
  • Office meetings
  • School events
  • Training sessions
  • Events with assigned meals
Advantages:
  • One meal per guest
  • Simple distribution
  • Multiple entrée choices
  • Less shared serving setup

Zax Packz

Best for:
  • 4+ people
  • Small meetings
  • Family meals
  • Groups too small for a full catering platter
Advantages:
  • Complete bundled meal
  • Includes sides, toast, sauce & drink
  • Fast ordering decision
  • Budget-friendly smaller crowd plan

How much Zaxby's catering should you order for 10, 20, 30 or 50 people?

Appetite, event length and the number of sides still matter, which is why the Zaxby's Catering Calculator should calculate the combination rather than simply dividing guest count by 12.

Catering for 10 People

A regular platter rated for 12–14 can be enough for a 10-person group when sides and drinks are included.

Catering for 20 People

A single Large Chicken Fingerz Platter is officially rated for 15–19, so a 20-person event should add extra food rather than assuming one large platter will cover everyone.

Catering for 30 People

A Large Chicken Fingerz Platter plus a regular 12–14 serving platter gives a practical published coverage range of roughly 27–33 people before appetite adjustments.

Catering for 50 People

Large groups should combine multiple platters instead of relying on one oversized product. Use the calculator to balance Fingerz, wings, sides and drinks and keep a buffer for larger appetites.

Which Zaxby's sauces should you order for catering?

For a mixed group, choose several sauces instead of committing every guest to one flavor. Current catering material includes Zax Sauce, Spicy Zax Sauce, Nuclear, Tongue Torch, Hot Honey Mustard, Wimpy, Honey Mustard, Buffalo Garlic Blaze, Sweet & Spicy, BBQ, Teriyaki and Ranch.

Mostly No Heat

Prioritize familiar dipping sauces and keep hotter options separate.

Includes Zax Sauce, Ranch, Honey Mustard

Mixed Crowd

Choose a combination of classic, sweet and spicy sauces so guests can decide for themselves.

Balanced blend of Zax Sauce, Ranch, Sweet & Spicy, Tongue Torch

Mostly Spicy

Increase the share of hotter sauces while keeping at least one milder option available.

Tongue Torch, Spicy Zax Sauce, Nuclear with cooling Ranch

How much does Zaxby's catering cost?

There is no single nationwide Zaxby's catering price. Catering prices are tied to the restaurant selected, and Zaxby's tells customers to use its ordering flow to see the current price for their location.

Pricing Context & Key Details

To give groups more context than displaying a single platter price, each catering item features:

  • Current reference pricing
  • Published serving ranges
  • Estimated price per person
  • Price per Finger or Wing piece where applicable
  • Selected-location pricing when available

Price Per Person

Catering price ÷ published serving range

Shows both ends of the published serving range to help plan per-guest budgets.
For example: a $59.99 platter ÷ 12–14 guests = approximately $4.29–$5.00 per guest.

Which Zaxby's catering option gives you the most food for your budget?

Compare actual prices, piece counts, published serving ranges, per-person rates, and calories across platters and boxed lunches to find the best option for your group.

Filter:
Showing 33 options
Fingerz

Regular Chicken Fingerz Platter

$59.99
Servings 12–14 guests
Cost / Person $4.29–$5.00
Pieces 40 pcs
Piece Price $1.50 / pc
314–367 cal / serving Plan in Calculator →
Fingerz

Large Chicken Fingerz Platter

$84.99
Servings 15–19 guests
Cost / Person $4.47–$5.67
Pieces 60 pcs
Piece Price $1.42 / pc
347–440 cal / serving Plan in Calculator →
Fingerz

Tossed in Sauce Fingerz Platter

$62.99
Servings 12–14 guests
Cost / Person $4.50–$5.25
Pieces 40 pcs
Piece Price $1.57 / pc
334–390 cal / serving Plan in Calculator →
Wings

Boneless Wings Platter

$56.99
Servings 12–14 guests
Cost / Person $4.07–$4.75
Pieces 60 pcs
Piece Price $0.95 / pc
364–425 cal / serving Plan in Calculator →
Wings

Traditional Wings Platter

$58.99
Servings 12–14 guests
Cost / Person $4.21–$4.92
Pieces 40 pcs
Piece Price $1.47 / pc
257–300 cal / serving Plan in Calculator →
Zamplers

Chicken Fingerz & Boneless Wings

$64.99
Servings 12–14 guests
Cost / Person $4.64–$5.42
Pieces 50 pcs
Piece Price $1.30 / pc
324–378 cal / serving Plan in Calculator →
Zamplers

Chicken Fingerz & Traditional Wings

$66.99
Servings 12–14 guests
Cost / Person $4.79–$5.58
Pieces 40 pcs
Piece Price $1.67 / pc
271–317 cal / serving Plan in Calculator →
Zamplers

Tossed Fingerz & Boneless Wings

$67.99
Servings 12–14 guests
Cost / Person $4.86–$5.67
Pieces 50 pcs
Piece Price $1.36 / pc
334–391 cal / serving Plan in Calculator →
Zamplers

Tossed Fingerz & Traditional Wings

$69.99
Servings 12–14 guests
Cost / Person $5.00–$5.83
Pieces 40 pcs
Piece Price $1.75 / pc
281–328 cal / serving Plan in Calculator →
Zax Packz

Chicken Fingerz Zax Pack

$29.99
Servings 4–5 guests
Cost / Person $6.00–$7.50
Pieces 20 pcs
Piece Price $1.50 / pc
624–780 cal / serving Plan in Calculator →
Zax Packz

Boneless Wings Zax Pack

$29.99
Servings 4–5 guests
Cost / Person $6.00–$7.50
Pieces 30 pcs
Piece Price $1.00 / pc
652–815 cal / serving Plan in Calculator →
Nibblerz

Nibblerz Platter

$49.99
Servings 12–14 guests
Cost / Person $3.57–$4.17
Pieces 20 pcs
Piece Price $2.50 / pc
371–433 cal / serving Plan in Calculator →
Zalads

House Zalad Platter

$42.99
Servings 12–14 guests
Cost / Person $3.07–$3.58
Pieces —
Piece Price —
296–399 cal / serving Plan in Calculator →
Zalads

Cobb Zalad Platter

$54.99
Servings 12–14 guests
Cost / Person $3.93–$4.58
Pieces —
Piece Price —
354–466 cal / serving Plan in Calculator →
Zalads

Asian Zensation Zalad Platter

$56.99
Servings 12–14 guests
Cost / Person $4.07–$4.75
Pieces —
Piece Price —
333–442 cal / serving Plan in Calculator →
Zalads

Garden Zalad Platter

$36.99
Servings 12–14 guests
Cost / Person $2.64–$3.08
Pieces —
Piece Price —
233–272 cal / serving Plan in Calculator →
Boxed Lunches

Signature Sandwich Boxed Lunch

$10.49
Servings 1 guests
Cost / Person $10.49
Pieces —
Piece Price —
1,280–1,370 cal / box Plan in Calculator →
Boxed Lunches

Grilled Chicken Sandwich Boxed Lunch

$10.99
Servings 1 guests
Cost / Person $10.99
Pieces —
Piece Price —
1,020–1,110 cal / box Plan in Calculator →
Boxed Lunches

2 Nibbler Sandwiches Boxed Lunch

$9.99
Servings 1 guests
Cost / Person $9.99
Pieces —
Piece Price —
1,130–1,220 cal / box Plan in Calculator →
Boxed Lunches

5 Boneless Wings Boxed Lunch

$10.49
Servings 1 guests
Cost / Person $10.49
Pieces —
Piece Price —
1,000–1,190 cal / box Plan in Calculator →
Boxed Lunches

Chicken Fingerz Boxed Lunch

$10.99
Servings 1 guests
Cost / Person $10.99
Pieces —
Piece Price —
780–1,120 cal / box Plan in Calculator →
Boxed Lunches

House Zalad Boxed Lunch

$10.99
Servings 1 guests
Cost / Person $10.99
Pieces —
Piece Price —
580–830 cal / box Plan in Calculator →
Boxed Lunches

Cobb Zalad Boxed Lunch

$11.99
Servings 1 guests
Cost / Person $11.99
Pieces —
Piece Price —
700–950 cal / box Plan in Calculator →
Boxed Lunches

Zensation Zalad Boxed Lunch

$11.99
Servings 1 guests
Cost / Person $11.99
Pieces —
Piece Price —
630–880 cal / box Plan in Calculator →
Sides

Texas Toast Platter

$9.99
Servings 12–14 guests
Cost / Person $0.71–$0.83
Pieces 20 pcs
Piece Price $0.50 / pc
114–133 cal / serving Plan in Calculator →
Sides

Tater Chips Platter

$14.99
Servings 12–14 guests
Cost / Person $1.07–$1.25
Pieces —
Piece Price —
405–473 cal / serving Plan in Calculator →
Sides

Veggie Egg Roll Platter

$18.99
Servings 12–14 guests
Cost / Person $1.36–$1.58
Pieces 12 pcs
Piece Price $1.58 / pc
165–193 cal / serving Plan in Calculator →
Sides

Cole Slaw

$3.49
Servings 2–8 guests
Cost / Person $1.25–$1.75
Pieces —
Piece Price —
140 cal / serving Plan in Calculator →
Desserts

Chocolate Chip Cookie Platter

$10.99
Servings 10–14 guests
Cost / Person $0.79–$1.10
Pieces 12 pcs
Piece Price $0.92 / pc
146–204 cal / serving Plan in Calculator →
Drinks

Sweet Tea

$6.99
Servings 10–12 guests
Cost / Person $0.58–$0.70
Pieces —
Piece Price —
146–175 cal / serving Plan in Calculator →
Drinks

Unsweet Tea

$6.99
Servings 10–12 guests
Cost / Person $0.58–$0.70
Pieces —
Piece Price —
0 cal / serving Plan in Calculator →
Drinks

Handcrafted Lemonade

$8.99
Servings 10–12 guests
Cost / Person $0.75–$0.90
Pieces —
Piece Price —
187–224 cal / serving Plan in Calculator →
Drinks

Canned Sodas

$1.49
Servings 1 guests
Cost / Person $1.49
Pieces —
Piece Price —
0–160 cal / can Plan in Calculator →

Can you see calories for Zaxby's catering?

Yes. Zaxby's publishes catering calorie information for platters, boxed lunches, sides, drinks and many individual components. Because some products have sauce, dressing or protein choices, calorie values are often shown as ranges.

Official catering nutrition information includes:

  • Total platter calories
  • Published serving ranges
  • Approximate calories per published serving
  • Protein data where officially available
  • Sauce and dressing calorie breakdowns separately

What should you check before ordering Zaxby's catering for food allergies?

Check the allergen information for the exact product and configuration you plan to order. Zaxby's identifies allergens across catering items including Zalads, sandwiches, Texas Toast, Tater Chips and Cole Slaw, and states that menu items are prepared in shared facilities/equipment where cross-contact can occur.

For a mixed group, do not assume a Garden Zalad, grilled item or sauce is automatically appropriate for every dietary need.

How far in advance should you order Zaxby's catering?

Place the order at least 24 hours ahead when possible. Zaxby's says large events may require additional notice. For a same-day event, check directly with the selected restaurant to see whether it can accommodate the order.

1

1. Choose your food

Use the catering calculator or build from Fingerz, wings, Zamplers, Zalads, boxed lunches, sides and drinks.

2

2. Choose a restaurant

Catering availability and prices vary by location.

3

3. Choose pickup or delivery

Pickup is available through catering restaurants. Delivery is offered by participating locations and may involve location-specific availability or fees.

4

4. Review sauces and sides

Confirm sauces, dressing choices, side quantities and any requested customizations before checkout.

5

5. Confirm the event time

For large or time-sensitive events, order early enough to avoid depending on same-day availability.

FAQ

Does Zaxby's do catering?

Yes. Zaxby's catering includes Chicken Fingerz and wing platters, Zamplers, Zalads, Nibblerz, boxed lunches, sides, desserts and drinks. Exact availability depends on the restaurant.

How much is Zaxby's catering?

Zaxby's catering prices vary by location. Select a restaurant to see its current prices, then use the calculator to compare total cost and approximate cost per guest.

How many people does a Zaxby's Chicken Fingerz Platter feed?

The Regular 40 Fingerz platter serves 12–14 people. The Large 60 Fingerz platter serves 15–19 people.

How many people does a Zaxby's Wings Platter feed?

Both the Boneless Wings and Traditional Wings catering platters are listed for approximately 12–14 people. The Boneless platter contains 60 wings, while the Traditional platter contains 40.

What comes in a Zaxby's boxed lunch?

Each catering box includes an entrée with coleslaw, chips and a cookie. Entrée choices include sandwiches, Nibblerz, Boneless Wings, Chicken Fingerz and Zalads.

Does Zaxby's catering deliver?

Selected Zaxby's restaurants offer catering delivery. Availability and delivery fees can vary by location.

How far ahead should I order Zaxby's catering?

Zaxby's recommends ordering at least 24 hours in advance. Large events may need more notice. For same-day catering, check whether the selected restaurant can accommodate the order.

Can you customize a Zaxby's catering order?

Yes. Current Zaxby's catering information says sauces, portion sizes and side selections can be customized, subject to the options offered by the restaurant.

Does Zaxby's have catering for 20 people?

Yes. Because the Large Chicken Fingerz Platter is rated for 15–19 people, a 20-person group should add another item rather than relying on that platter alone. Use the catering calculator to build the combination from the published serving ranges.

Does Zaxby's have catering for 50 people?

Yes. A 50-person order will normally require multiple platters, sides and drinks. Use the calculator to combine official platter serving ranges and add a food buffer based on the group's appetite.

Does Zaxby's catering include drinks?

The published catering menu includes gallon Sweet Tea, Unsweet Tea and Handcrafted Lemonade, with canned soda options determined by the restaurant.

Does Zaxby's catering have salads?

Yes. Catering Zalad options include House, Cobb, Asian Zensation and Garden platters, with major platters designed for approximately 12–14 people.

Does Zaxby's have vegetarian catering options?

The catering menu includes a Garden Zalad without chicken and several sides. Ingredient and allergen needs should still be checked against Zaxby's current allergen information because food is prepared in shared facilities.

Planning Food for a Group?

Tell the calculator how many people you're feeding and whether you want Fingerz, wings, boxed lunches or a mix. It will turn Zaxby's published catering sizes into a practical order plan with estimated cost per person.

Find Zaxby's Catering Near Me